Odpočinek a spánek

16.05.2012 10:04

Odpočinek - lék na únavu

Únava patří k jednomu ze sedmi hlavních příznaků, které pacienti nejčastěji jmenují svým lékařům během vyšetření. Výsledky studií ukazují na to, že v převážné většině případů je únava způsobena, ne, jak by se dalo očekávat, nějakou nemocí, ale špatným životním stylem. Těmto lidem chybí odpočinek.
Odpočinek je obdobím doplnění sil, jedná se o jediný způsob, jak se můžeme únavy skutečně zbavit. Organismus si při odpočinku doplňuje spotřebovanou energii, vylučuje odpadní látky a připravuje se na novou činnost.
Dnešní svět můžeme charakterizovat neustálým shonem. Kdo chce něco mít nebo něco znamenat, musí často své práci a kariéře obětovat prakticky veškerý volný čas. Skoro by se někdy až zdálo, že odpočívat je nežádoucí. Necítíte se snad poněkud provinile, když se uprostřed svého honění zastavíte a uděláte si čas na vycházku do přírody anebo na přečtení zajímavé knížky? Vidíte, a přitom je odpočinek naprostou životní nezbytností. Rytmus střídání činnosti a odpočinku musí být ve stejném souladu, jako je tanečník s rytmem hudby. Jsou-li naše životní návyky s tímto rytmem v rozporu, pak se dostáváme se svým zdravím do křížku - a onemocníme.

Člověk potřebuje čas k inspiraci, ohlednutí se za tím, co udělal, či ke změně jednotvárné činnosti. Proto se těšíme na konec dne, na víkend nebo dovolenou, kdy můžeme změnit tempo a "nabít baterie". Obchodníci a lidé podnikající v tzv. průmyslu volného času však pro nás vymysleli léčku. Tou je proklamovaný "aktivní odpočinek". A proč bychom měli odpočívat aktivně? Přece proto, abychom utratili peníze. Není lepší se jen tak natáhnout do trávy, vypnout a nedělat vůbec nic? A je to zadarmo! Úplně jsme zapomněli odpočívat, prostě vypnout tělo i mozek. Relax neznamená jenom obchod.  Chtějí se od nás výkony, musíme vydělávat peníze, a když už je chvilka volna, plahočíme se pro změnu za sportovními úspěchy či se snažíme vynikat v některém z mnoha koníčků. Odpočinek je na posledním místě a často se na něj vůbec nedostane. Vypadá to, jako kdybychom opravdu zapomněli odpočívat.

No, řekněte sami, kdy jste naposledy odpočívali? Tím nemyslím geocaching nebo podobné aktivní formy odpočinku. Kdy jste si prostě lehli na trávu v lese nebo na pohovku v obývacím pokoji a opravdu jste nedělali nic? V toleranci je maximálně četba odpočinkové knihy nebo karetní hra. Že si nemůžete vzpomenout? Asi nebudete sami, protože opravdu odpočívat dnes umí opravdu málokdo.

Spánek - formA každodenního odpočinku

Studie ukazují na to, že lidé, kteří denně spí 7-8 hodin, mají nejnižší úmrtnost. Je-li spánek kratší než šest hodin nebo delší než deset hodin, dochází ke zvyšování úmrtnosti. Naučme se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, umožníme tak lepší tvorbu hormonu kortizonu, který nám během dne pomůže lépe zvládat stresové situace. Budeme-li respektovat naše vnitřní "biologické hodiny", tělo se připraví na danou hodinu a ráno se probudíme osvěženi, a to ještě před zazvoněním budíku.
Má-li být spánek kvalitní, je třeba, aby před ním došlo k vyprázdnění žaludku. I žaludek totiž, jako kterýkoliv jiný orgán, potřebuje odpočinek; je-li při usínání plný, musí pokračovat v trávení, a to i přesto, že mozek navozuje stav klidu. To pak má za následek špatné sny, pocení, nespavost, ranní únavu a nevolnost. Chceme-li, aby náš spánek byl osvěžující, navykněme si jíst naposledy minimálně čtyři hodiny před spaním.
Jedinečným lékem proti únavě je rovněž čerstvý vzduch. Vzduch je nezbytný pro mozkové buňky; neobsahuje-li exhaláty velkoměstského ovzduší, přináší do místnosti negativní ionty, které desinfikují atmosféru a posilují naši imunitu. Sami ráno poznáte, jak jste osvěženi, pokud si přes noc necháte otevřené okno. Jestli vám je zima, vezměte si raději teplejší přikrývku, než abyste riskovali "vydýchaný" vzduch v ložnici.
Nezapomeňme také, že spánek před půlnocí má dvojnásobnou kvalitu než spánek po půlnoci. Po setmění dochází k tvorbě zázračného hormonu proti únavě a stárnutí - melatoninu. Jeho tvorba je snížena umělým nočním osvětlením, alkoholem, nikotinem, kofeinem a jinými drogami, bohatým večerním jídlem či nedostatkem pohybu a nedostatečným vystavením slunečnímu světlu během dne. Strava bohatá na obiloviny, luštěniny a ořechy, stejně jako aktivní pohyb za denního světla naopak zvyšují tvorbu melatoninu během spánku. Jelikož se melatonin netvoří do zásoby a s věkem se jeho hladina snižuje, nezapomeňme si tento hormon, který chrání proti rakovině, depresím i srdečním onemocněním, zabezpečit včasným ukládáním se ke spánku (nejlépe dvě až tři hodiny před půlnocí). Melatonin napomáhá i tvorbě růstového hormonu, který je nezbytný nejen pro růst dětí, ale i pro dobré zdraví dospělých - na odstranění únavy a zvládnutí stresu.
Je-li nespavost váš problém, nesnažte se jej řešit (chemickými) léky nebo alkoholem. Jejich účinek může být sice okamžitý, navozený spánek je však nepřirozený. Léky totiž obcházejí lehkou REM fázi, provázenou sny, a navozují přímo fázi hlubokého spánku. Tato fáze sama o sobě nás však nemůže dokonale osvěžit, byť bychom spali třeba i čtrnáct hodin. Asi dvanáctiminutová REM fáze, charakterizovaná očními pohyby a uvolněním svalů by měla proběhnout během osmihodinového spánku alespoň čtyřikrát či pětkrát. Užíváním prášků na spaní si můžeme vypěstovat vážnou poruchu zdravého spánku a silnou závislost, jejíž odstranění se někdy neobejde bez záchvatů (což je u barbiturátů běžný jev).
Co si tedy s nespavostí počnout? Především, nezabývejme se pouze příznaky, snažme se najít příčinu problémů se spánkem. Můžeme se poradit se zkušeným neurologem. Po stanovení správné diagnózy nezapomeňme, že Tvůrce našeho těla stvořil celou řadu přírodních léků, které nám mohou (bez nevítaných vedlejších účinků) pomoci.
Jedním z takových prostředků je vlažná nebo teplá koupel ve vaně. Po půlhodinové lázni dojde k vyrovnání krevního oběhu v celém těle a k odstranění případného místního překrvení (např. hlavy). Cítíme se příjemně unaveni, svalové křeče mizí a usínáme klidným spánkem. Použít můžeme i některou bylinku podporující dobrý spánek - především chmel nebo heřmánek (mezi takové byliny patří i meduňka, mateřídouška, kozlík či dobromysl).
Již moudrý Šalomoun ve svých příslovích napsal, že "sladký je spánek toho, kdo pracuje". Nezapomeňte tedy na fyzickou aktivitu, a to nejlépe na čerstvém vzduchu a na slunci. Používání svalů totiž nejlépe odstraní duševní a nervovou, tzv. hypertonickou únavu. Snažte se vyloučit spánek během dne. Raději se jděte projít, tím případnou odpolední ospalost spolehlivě odstraníte. Je-li váš spánek lehký a jakýkoli hluk vás hned probudí, pořiďte si z lékárny ucpávky do uší. Ať už jste ranní ptáče nebo naopak noční sova, o svých (minimálně) sedm hodin spánku se neokrádejte, ovlivňujete tím nejen svoji výkonnost a soustředění, ale i ostatní tělesné funkce.
Máme-li si opravdově odpočinout, ať už o víkendu, na dovolené či během spánku, potřebujeme "vypnout", vypustit z hlavy všechny starosti a obavy. S ustaranou či nazlobenou myslí můžeme jen stěží optimálně relaxovat. Je-li náš problém se spánkem tohoto původu, ať už stojí v pozadí pocity viny či nenávisti nebo prostě obavy a úzkost, nepomůže nám ani ta nejlepší vodoléčba. Jediné, co v takové chvíli může navodit celkové uvolnění a zaplavit mozek "veselými" hormony, je víra.
Spolehněte se na to, že existuje Někdo, kdo o vás pečuje a drží váš život, přes všechny vaše problémy, ve svých rukou. Nebojte se s Ním hovořit a svěřit mu svá trápení. Poznáte, že má moc sejmout z vás všechnu emocionální zátěž a vložit vám do srdce klid. Vždyť i Jemu záleží na tom, abychom byli fyzicky obnovení a vnitřně šťastní.


zdroj:

www.celostnimedicina.cz

Jan Handl

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode